TAJPAN (bez průkazu původu)


1990 - 1998
(Andy Cibul x Jenny Sili-tue)

Tajpan

Tajenek, Tajpík, Tajpy, Méda . . .

Tajpan byl po dvou žíhaných rodičích, jediný zlatý pes ve vrhu. Byl to opravdu výjimečný pes a stal se důvodem mé lásky k tomuto plemeni. Byl prostě Tajpan (několik mých známých nikdy nepochopilo jeho jméno a byl pro ně celý život Kajman). Na výcvikových táborech se jeho jméno stalo synonymem pro nechuť do práce, hlavně do poslušnosti. Neměl vůbec žádnou chuť do práce, jen by se rval a lovil v lese, to jediné ho bavilo a výborně mu šlo. Nikdy se nenaučil plavat a při mých pokusech ho to naučit se málem utopil. A že jsem to zkoušela dlouho. Měl rád lidi a miloval děti, naprosto bez výhrad a beze lsti, nedovedl pochopit, že by mu mohl někdo ublížit. Vůbec nechápal princip obran a v kruhovce klidně spal. Nikdy se ničeho nebál, jen neviděl důvod se honit za někým kdo má na ruce rukáv a někam utíká. Kdyby měl na ruce zajíce nebo srnu, asi by to pochopil. Chodila jsem s ním na cvičák (na několik cvičáků) a byla to dost perná doba pro nás oba. I přes svůj značný odpor k výcviku složil celkem 11 zkoušek z výkonu. Záchranářské práce ho bavily, ale nerad štěkal, tak se k většině nalezených lidí snažil prohrabat. Zúčastnil se také MR záchranářských psů v Tovačově, kde skončil na 12. místě a úspěšně absolvoval několik záchranářských závodů. Byl to velmi zvláštní pes a ještě zvláštnější boxer, ale měl SRDCE. Bohužel měl i velké zdravotní problémy, za svůj život měl 5 operovaných dilatací žaludku (známější jako torze) a poslední pátá operace se mu stala osudnou.

Zemřel na výcvikovém táboře na Spáleništi u Lipna, kde je také pohřbený v lese, který tak miloval.

Vysvětlení: slovo Tajpan má více významů
- Tajpan (Oxyuranus) je rod hadů z čeledi korálovcovitých. Jeho zástupci jsou velcí (přes tři metry dorůstající) prudce jedovatí hadi, kteří se řadí mezi nejjedovatější a nejnebezpečnější hady světa. V současné době rozeznáváme tři druhy tajpanů. Úmrtnost na následky uštknutí se blíží 100%.
- Tchaj-pan (Tajpan) je román Jamese Clavella z roku 1966. Je součástí Asijské ságy – šesti románů od Jamese Clavella, odehrávajících se v Asii a vzájemně více či méně provázaných. Děj románu je zasazen do Hong Kongu a jeho okolí v roce 1841. V té době (během Opiových válek) se skoro pustý ostrov Hong Kong stává Britskou korunní kolonií.
- Tchaj-pan je v Asii podobný pojem jako v italské mafii "Kmotr" nebo "Boss" v Americe a "Šéf" u nás.

To jméno mi poradil spolužák z vysoké školy, který dělal bojová umění a měl také boxera. Tvrdil, že se takové jméno k boxerovi hodí a měl pravdu. Já původně chtěla, aby se jmenoval Don, nebo tak nějak, ale naštěstí jsem své rozhodnutí změnila a od té doby mám samé Tajpany.

Tajpan Tajpan

stáří 2 měsíce Tajpan Tajpan LVT 1992 LVT 1992 Tajpan & Apolenka z Vilarola 1997 (LVT Jince) Tajpan & Apolenka z Vilarola 1997 (LVT Jince)

ZKOUŠKY:
všestranné        ZM
                         ZVV 1
                         ZPO 1

záchranářské    ZZP 3
                         ZTV
                         RH-TA
                         RH-FLA
                         RH-E
                         ZLP 1zpět